Kasetka na pieniądze jako narzędzie pracy

0
214
Kasetka na pieniądze jako narzędzie pracy

Praca z pieniędzmi często wymaga szybkości i wygody. Najlepiej wiedzą o tym kasjerki, które na co dzień zajmują się wydawaniem i liczeniem pieniędzy. Pracując jako koordynator działu kas w dużej sieci handlowej zaobserwowałam wiele różnych technik. Ciekawostką jest, że każdy pracownik pracujący na kasie ma swój własny indywidualny sposób układania pieniędzy w kasetce. Dodam, że wszystkie kasetki na pieniądze w jednej firmie są takie same, a sposobów ich układania co najmniej tyle, ile osób tam pracujących. Każdy ma swój wypracowany nawyk wydawania reszty. Dało się to zaobserwować zwłaszcza wtedy, kiedy zastępowało się współpracownika pracując na jego stanowisku. Inny układ powodował znaczne opóźnienie w wydawaniu reszty. Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że pieniądze, zwłaszcza monety, często były układane zupełnie nie po kolei, nie od największego do najmniejszego nominału, ale całkiem na chybił trafił.

Kasetka metalowa na pieniądze

Z wielu rozmów na ten temat dowiedziałam się, że nowy pracownik układa pieniądze w taki sposób, w jaki były one ułożone podczas szkolenia. Czyli osoba szkoląca ma tu duży wpływ. Ja również przejęłam układ monet po mojej pierwszej nauczycielce i tak już zostało na 10 lat:). Jaka jest najwygodniejsza kaseta na pieniądze? Uważam, że jak najprostsza. Nadmienię, że dobrze wszystkim znana kasetka na bilon, w formie rulonów, i rzekomo ułatwiających liczenie nadrukowanych liczb w praktyce jest bardzo niewygodna. Tak naprawdę bardzo łatwo jest się pomylić podczas liczenia. Po drugie często bilon wypada z kasetki.

Przy dużym ruchu pracownik nie jest w stanie na bieżąco układać monet w odpowiednich miejscach. Bilon jest zazwyczaj rozsypany na tacce. O groszówkach i dwugroszówkach już nie wspomnę. Te nie trzymają się w ogóle, ze względu na fakt, że są bardzo cienkie. Często takie tacki spotykamy w autobusach, jednak myślę, że i tak dużo wygodniejszym rozwiązaniem byłaby zwyczajna kasetka, do której można wrzucić monety. Bilon tak naprawdę dużo szybciej liczy się ręcznie, zwłaszcza jeżeli już masz wprawę. Po kilku miesiącach pracy często spotykałam się z opinia, że liczę szybciej niż maszynka do liczenia, a dla mnie nie było to jakoś szybko. Za to pomyłek niewiele.

Kasetka na klucz

Kolejną kwestią dotyczącą wyboru kasetki oprócz wygody jest jej bezpieczeństwo. Najlepszą opcją jest wkładana w całości kasetka do pasującej komory, zamykanej na klucz i hasło. Kwestie bezpieczeństwa są różne w zależności od konkretnej działalności gospodarczej. Czy to niewielki sklep, czy transport, kasy bankowe, czy też duże sieci handlowe kasetka na bilon i banknoty z pewnością znajdzie zastosowanie.

A więc jaką kasetkę wybrać do codziennego korzystania? Kasetka kasetka na pieniądze do szuflady z mocnego plastiku, posiadająca 8 kwadratowych komór na bilon (grosze i dwugroszówki razem) oraz więcej niż 6 komór na banknoty.

Więcej niż 6, gdyż często można je wykorzystać na bony, kupony rabatowe itp. Wygodną opcja jest możliwość zmiany szerokości przegródki na banknoty. Można wtedy regulować ich szerokość, w zależności od ilości banknotów konkretnego nominału, a to zmienia się każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj