Który rodzaj mięsa jest najzdrowszy i jak wybrać najlepsze? Porady

0
177
Który rodzaj mięsa jest najzdrowszy i jak wybrać najlepsze? Porady

Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie poprzez przywiązywanie uwagi do jakości spożywanych produktów. Spore kontrowersje wzbudza szczególnie mięso. Z jednej strony, dostarcza do organizmu białka i mikroelementów, z drugiej ważny jest tu jego rodzaj oraz pochodzenie. Które gatunki mięsa warto więc jeść na co dzień, a jakie lepiej zostawić tylko na specjalne okazje?

Zdrowe mięso – postaw na chudy drób

W przypadku drobiu, na polskich stołach królują oczywiście kurczaki. Znacznie rzadziej są spożywane natomiast gęsi, indyki i kaczki. Które mięso wygra w tym zestawieniu na najzdrowsze i najbardziej wartościowe? Kurczaki są najczęściej hodowane przemysłowo, więc jakość mięsa pozostawia wiele do życzenia. Kaczki są za to dość tłuste i wysokokaloryczne. Gęsina jest z kolei trudno dostępna i dość skomplikowana w przygotowaniu. Warto przy tym szczególną uwagę zwrócić na indyka. Jest to bowiem mięso niskokaloryczne, które charakteryzuje wysoka zawartość białka, witamin (m.in. z grupy B), selenu, cynku oraz żelaza. Jest to zdrowe mięso, które można podawać dzieciom oraz jeść będąc na diecie odchudzającej.

Polecamy zapoznanie się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat mięsa indycznego: https://wingsofquality.eu/zdrowe-mieso-po-ktore-rodzaje-miesa-warto-siegac-w-codziennej-diecie/

Czerwone mięso – tylko raz w tygodniu

Wieprzowina i wołowina są zaliczane do mięs czerwonych, których spożycie – według lekarzy i dietetyków – powinno ograniczać się do ilości 500 g tygodniowo. Mięso tego typu jest ciężkostrawne, a także dość kaloryczne. Wieprzowina, mimo że bardzo popularna w Polsce, jest uważana za najmniej wartościowe mięso. Można jednak znaleźć w niej witaminy i minerały, lecz na jej niekorzyść przemawia stosunkowo niska zawartość żelaza. Wołowina jest zaś kaloryczna oraz posiada niewiele białka. Dostarcza za to do organizmu m.in. cynku. Najlepiej zatem zaufać specjalistom od żywienia i ograniczyć ilość czerwonego mięsa w diecie. A jeśli ma się zamiar je wykorzystać, warto wybierać chude części, jak np. polędwica wołowa czy szynka wieprzowa.

Chów ekologiczny – ważna jest jakość

Nawet najbardziej wartościowe pod względem odżywczym mięso, nie przyniesie zbyt wielu korzyści, jeśli będzie pochodziło z kiepskiej hodowli. Należy być bardzo uważnym i wybierać mięsa ze sprawdzonych źródeł, najlepiej takich, które są oznaczone jako ekologiczne. Ma to duże znaczenie dla zdrowia (dotyczy to choćby drobiu, przy hodowli którego często są stosowane antybiotyki), a także etyki. Spożywanie odpowiedniej ilości, dobrej jakości mięsa zapewni wymaganą podaż białka, witamin i mikroelementów. Nie można też zapominać o ich obróbce termicznej – im mniej dodatku tłuszczu, tym lepiej. Grillowane i pieczone mięso jest znacznie zdrowsze, a także może być pyszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj