Maty przerostowe – zastosowanie na placach zabaw

Maty przerostowe - zastosowanie na placach zabaw

Bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne. Dlatego też budując place zabaw, zarówno te miejskie, podmiejskie, jak i prywatne, niezwykle istotne jest zastosowanie nawierzchni, która będzie dawała gwarancję, że upadek, nawet z pewnej wysokości, nie spowoduje poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy nawierzchnia jest bezpieczna?

Na placach zabaw często stosuje się maty przerostowe. Żeby mieć pewność, że są one wysokiej jakości oraz bezpieczne dla dzieci, powinny posiadać odpowiedni certyfikat. Najlepsza nawierzchnia pod plac zabaw to taka, która posiada współczynnik HIC – jest to skrót pochodzący od angielskich słów Head Injury Criterion i informuje o wysokości swobodnego upadku, z którego nic poważnego nie powinno się stać dziecku. Odpowiednia wartość tego parametru jest gwarancją bezpieczeństwa.

Czym są maty przerostowe?

Mata przerostowa to gumowa nawierzchnia, którą można układać zarówno na trawie, jak i glebie. Najlepiej, jeśli jest to ziemia dość żyzna. Po pewnym czasie zarośnie trawą, stając się prawie niewidoczną. Jednak dzięki materiałowi, z którego jest wykonana stanowi zabezpieczenie w sytuacji, kiedy dziecko przewróci się, a nawet spadnie z pewnej wysokości. Gdyby plac zabaw porośnięty był tylko trawą, taki upadek mógłby się zakończyć np. złamaniem.
Dodatkową zaletą stosowania tego typu mat, jest to, że trawa nie zostaje wydeptana wokół urządzeń najczęściej używanych, np. huśtawki. Dzieci nie mają kontaktu z glebą, która znajduje się pod elementem gumowym.

Jak wygląda montaż i użytkowanie?

Tego typu nawierzchnia nie wymaga specjalnej podbudowy ani szczególnego przygotowania podłoża. Sam materiał nie jest kosztowny, za to wygodny w eksploatacji. Przerastającą przez otwory trawę można kosić zwykłą kosiarką. Guma, z której wykonuje się maty przerostowe, charakteryzuje się wysoką trwałością, dzięki temu nawierzchnia nie zużywa się szybko. Nie wymaga też konserwacji ani szczególnego traktowania.
Trzeba pamiętać, że bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw, to podstawa, aby małym użytkownikom nie stała się krzywda. Dlatego też istotne jest stosowanie właśnie certyfikowanych wyrobów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Maty przerostowe – zastosowanie na placach zabaw

Leave a Reply