Rozliczenie pit w 2022 roku- to musisz wiedzieć!

Rozliczenie pit w 2022 roku- to musisz wiedzieć!

Początek nowego roku niesie ze sobą wiele nowych wyzwań, ale też obowiązków, które powtarzają się co roku. Jednym z takich obowiązków jest konieczność dokonania rozliczenia podatkowego, czyli złożenia wniosku pit. O czym pamiętać przed kolejnym rozliczeniem?

Rozliczenie podatku dochodowego w 2022

Rozliczenie podatku odbywa się na drodze stacjonarnej lub też internetowej. Można samemu stawić się w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, ale też załatwić całą sprawę przez internet. Złożenie wniosku przez internet wymaga na samym początku podania jednej z trzech informacji. Mianowicie loginu.gov.pl, który jest równoznaczny z posiadaniem profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Drugim możliwym sposobem jest logowanie się przez numer PESEL lub NIP. Kolejną i ostatnią opcją jest logowanie się przez aplikację mObywatel. W ramach e-PITu można składać PIT-28, PIT-36, PIT-37, oraz PIT-38.

Rozliczanie pit w 2022 będzie wyglądał nieco inaczej niż w 2021, mianowicie ulegnie on wydłużeniu. PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38 można rozliczyć do 2 maja 2022 roku. Nieco krótszy termin obowiązuje w przypadku PIT-28. Ten można złożyć tylko do 28 lutego 2022 roku. Warto zapamiętać te terminy, by zmieścić się w czasie. Osoby rozliczające popularny PIT-37, czyli taki, który rozlicza się na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, podlegają tak jak w poprzednich latach stawce opodatkowania 17% dla kwoty nieprzekraczającej 85 528 zł. Natomiast powyżej tej kwoty podatek wzrasta do 32%.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu pit w 2022?

Tak jak w poprzednich latach dla płatników PIT będą przysługiwać ulgi. Osoby, których przychód roczny nie przekroczy 8 000 zł, nie muszą martwić się PITem. Osoby do 26 roku życia również, w czasie składnia PITu, mogą poczuć pewną ulgę, ponieważ to właśnie one są zwolnione z konieczności płacenia podatku dochodowego. Osoby starsze natomiast dalej mogą zakwalifikować się na jedną z innych ulg.

Wśród znaczniejszych ulg podatkowych można wyróżnić: ulgę na internet, ulgę prorodzinną, ulgę dla krwiodawców, ulgę termomodernizacyjną. Kolejne ulgi będą przyznawane dla osób, które: dokonały darowizn na cele kościelne lub na pożytek publiczny. Rozliczenie pit w 2022 będzie tak jak w poprzednich latach obejmowało możliwość przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. W przypadku uzyskania kwoty zwrotu podatku będzie trzeba na nią czekać jedynie 45 dni. Ta zasada obowiązuje jednak osoby rozliczające się online. W innym przypadku ten okres może się nieco wydłużyć.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rozliczenie pit w 2022 roku- to musisz wiedzieć!

Leave a Reply