Strona główna Pozostałe Budynki drewniane: dlaczego warto wybrać dom z drewna?

Budynki drewniane: dlaczego warto wybrać dom z drewna?

Jeśli marzy Ci się życie w ekologicznym, trwałym oraz niedrogim budynku, to zdecydowanie najlepszym wyborem jest dom z drewna. Ta niezwykła konstrukcja sprawi, że Twoje życie będzie wyglądało zupełnie inaczej.

Jakie zalety kryje w sobie drewno?

Mimo, że drewno nie jest standardowym materiałem budowlanym w Polsce, to używanie tego niezwykłego surowca do budowy domów wciąż rośnie. Z drewna może powstać już nie tylko domek letniskowy, czy altana ogrodowa, ale również dom mieszkalny zdatny do użytku przez cały rok, co jest niebywałą korzyścią. Na szybki wzrost popularności tego trendu mają również wpływ niezwykłe zalety drewna. Zatem, dlaczego warto wybrać dom z drewna? Oto kilka głównych powodów:

Drewniany dom jest tani

Dom drewniany jest tani, ponieważ drewno jest stosunkowo niedrogim materiałem. Dzieje się tak dlatego, że ten surowiec jest ogólnodostępny oraz pozyskiwany lokalnie. Nie tylko użyty materiał ma wpływ na niską cenę drewnianego domu, ale również krótki czas budowy. Z racji tego, że drewno charakteryzuje się nadzwyczajną lekkością, to dom z tego materiału może powstać już w kilka tygodni, oszczędzając przy tym nawet do 30% kosztów budowy niż w przypadku innego materiału budowlanego.

Drewniany dom jest szybki w budowie

Dom z drewna to szybkie rozwiązanie, ponieważ taki budynek może zostać wybudowany w niezwykle krótkim czasie. Wpływ na to ma niezwykła lekkość drewna oraz to, że elementy domu mogą być prefabrykowane. Ponadto, dom drewniany może być wybudowany na miejscu w fabryce, a potem łatwo przetransportowany na docelową działkę. Średni czas budowy domu z drewna wynosi od dwóch do trzech miesięcy.

Drewniany dom jest wytrzymały

Dom drewniany jest niezwykle trwałą oraz wytrzymałą konstrukcją – za nadzwyczajną wytrzymałość drewna odpowiada jego struktura. Dom zbudowany z tego materiału posiada zdolność pochłaniania wstrząsów mechanicznych – jest odporny na trzęsienia ziemi. Ponadto, konstrukcje drewniane o masywnym przekroju mogą posłużyć setki lat. Oczywiście, pod warunkiem, że są poddane czynnościom konserwacyjnym.

Drewniany dom jest ekologiczny

Drewniany dom jest ekologiczny, ponieważ wytwarza tylko niewielką ilość CO2, redukując tym samym gazy cieplarniane. Ten niezwykły materiał magazynuje węgiel, a ponieważ jest naturalnym izolatorem, obniża również produkcję energii elektrycznej. W ten sposób, drewniany dom minimalizuje zanieczyszczenie powietrza, gleby, czy wód powierzchniowych, oraz spowalnia globalne zmiany klimatu. Ponadto, drewno jest surowcem odnawialnym, więc użyte części można poddać recyklingowi, a potem ponownie je wykorzystać.

Drewniany dom jest korzystny dla zdrowia

Domy drewniane korzystnie wpływają na zdrowie, ponieważ w pomieszczeniach jest utrzymany przyjemny mikroklimat. Dzieje się tak ze względu na zdolność drewna do „oddychania” – powietrze przechodzące przez słoje oczyszcza się i nawilża. Dlatego, dom z drewna idealnie nadaje się dla osób z alergiami. Ale to nie wszystko. Naturalna barwa, zapach oraz struktura drewna sprawia, że wpływa kojąco na układ nerwowy – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom stresu.

Podsumowując, dom drewniany jest tani, trwały i szybki w budowie. Drewno przyczynia się do zrównoważonego budownictwa, ponieważ jest materiałem naturalnym, a konstrukcja z niego zbudowana jest ekologiczna. Ponadto, dom drewniany przeniesie Cię w zupełnie inny świat, w którym możliwa jest ucieczka do lepszego, spokojniejszego życia otoczonego naturą. Prawdą jest, że drewniane domy nigdy nie wyjdą z mody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecamy

Drony DJI Mavic – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV), to bezpilotowe statki powietrzne, które mogą być sterowane zdalnie lub autonomicznie. Drony mogą być używane do...

W jaką pompę ciepła najlepiej zainwestować?

Pompy ciepła to obecnie jedna z najbardziej efektywnych i ekologicznych metod ogrzewania budynków. Dzięki temu, że pozyskują ciepło z naturalnych źródeł, takich jak powietrze,...

Jak wybrać matryce do laptopów?

Jak wiadomo, przy wyborze laptopa uwaga potencjalnych klientów przeważnie koncentruje się na podzespołach. Nie można jednak pod żadnym pozorem zapomnieć o matrycy, dzięki której...

Wygodna kuchnia – jak ją zaprojektować?

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć wygodną kuchnię? Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna? Jeżeli gotujemy w domu warto mieć funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy taka...

Ból zęba? Dowiedz się, o co chodzi!

Obudziłeś się z bolącym zębem? Z pewnością zastanawiasz się nad przyczyną dolegliwości. Czy jest czym się niepokoić? Wszak jakikolwiek ból odczuwany w ciele człowieka...