Strona główna Pozostałe Jak czyścić fugi – domowe i sklepowe sposoby na czyste i zadbane...

Jak czyścić fugi – domowe i sklepowe sposoby na czyste i zadbane fugi

Czyszczenie fug to jedna z najbardziej znienawidzonych czynności każdej pani domu. Ich porowata powierzchnia jest niestety trudna do utrzymania w czystości, a wilgotne powietrze w łazience i kuchni sprzyja powstawaniu pleśni. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie jak czyścić fugi, żeby uniknąć powstawania pleśni i nie marnować przy tym zbyt wiele czasu?

Gotowe środki do czyszczenia fug

Sklepowe półki pełne są różnego rodzaju środków do czyszczenia, zarówno uniwersalnych jak i dedykowanych konkretnym powierzchniom. Nie inaczej jest w przypadku specyfików do czyszczenia fug. Aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń należy wybrany środek nałożyć na fugi, odczekać około 20 minut i zetrzeć wszystko suchą szmatką. Zaletą takich preparatów jest nie tylko usuwanie zabrudzeń ale i ochrona przed zbyt szybkim tworzeniem się nowych grzybów oraz pleśni.

Woda i środek do czyszczenia toalet

Bardzo ciekawym sposobem dla osób, które nie chcą kupować dedykowanych środków, a nie do końca wierzą w działanie domowych sposobów jest użycie rozcieńczonego środka do czyszczenia toalet. Zawiera on chlor, który bardzo dobrze radzi sobie z pleśnią. Aby wykonać odpowiedni roztwór do miski należy wlać pół litra wody oraz pół litra środka do czyszczenia. W tak przygotowanej miksturze maczamy starą szczoteczkę do zębów i czyścimy fugi. Oczywiście cały proces należy wykonywać w rękawiczkach i najlepiej przy otwartym oknie.

Domowe sposoby na czyste fugi

Gotowe środki czystości są bardzo szybkim i łatwym rozwiązaniem jednak nie każdy chce z nich korzystać. Wiele osób woli bardziej ekologiczne rozwiązania, które równie szybko potrafią uporać się z grzybem i pleśnią zbierającymi się na fugach.

Sok z cytryny

Sok z cytryny świetnie sprawdza się do czyszczenia jasnych fug. Skutecznie wybiela i poradzi sobie zarówno z kamieniem jak i rdzą oraz suchymi zabrudzeniami. Nie usunie on jednak pleśni więc jest to rozwiązanie jedynie przy niezbyt zabrudzonych fugach. Aby skorzystać z tego sposobu należy wycisnąć sok z cytryny, nałożyć go w wybrane miejsca i odczekać 10 minut. Po upływie podanego czasu wycieramy wszystko wilgotną ściereczką.

Proszek do pieczenia

Rozprowadzony wzdłuż wilgotnych fug rozpuszcza się i czyści je z kamienia, osadów z rdzy oraz tłustego nalotu. Należy jedynie odczekać około pół godziny, wytrzeć powstałą pastę wilgotną ściereczką a następnie umyć fugi wodą. Jeśli chcemy wzmocnić efekt czyszczący można użyć starej szczoteczki, którą wyszorujemy fugi.

Ocet i soda

Pasta wykonana z wody, sody i octu to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na domowe czyszczenie fug. Należy jedynie zmieszać 100ml wody z taką samą ilością octu i jednym opakowaniem sody. Powstała pastę należy nakładać na fugi, a następnie odczekać 40 minut. Po upływie tego czasu wszystko należy zmyć ciepłą wodą. Taka pasta nie tylko usuwa kurz, rdzę, tłuszcz i kamień ale działa odkażająco oraz skutecznie walczy z grzybem i pleśnią osadzającymi się na fugach.

Każdy z przedstawionych sposobów ma swoje zalety i wady. Wszystkie jednak są skuteczne i bardzo proste w użyciu. Jeśli więc zastanawiasz się jak czyścić fugi wypróbuj sposób najbardziej odpowiadający twoim potrzebom i ciesz się czystymi fugami bez śladów groźnej pleśni i grzybów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Polecamy

Drony DJI Mavic – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV), to bezpilotowe statki powietrzne, które mogą być sterowane zdalnie lub autonomicznie. Drony mogą być używane do...

W jaką pompę ciepła najlepiej zainwestować?

Pompy ciepła to obecnie jedna z najbardziej efektywnych i ekologicznych metod ogrzewania budynków. Dzięki temu, że pozyskują ciepło z naturalnych źródeł, takich jak powietrze,...

Jak wybrać matryce do laptopów?

Jak wiadomo, przy wyborze laptopa uwaga potencjalnych klientów przeważnie koncentruje się na podzespołach. Nie można jednak pod żadnym pozorem zapomnieć o matrycy, dzięki której...

Wygodna kuchnia – jak ją zaprojektować?

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć wygodną kuchnię? Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna? Jeżeli gotujemy w domu warto mieć funkcjonalną przestrzeń w kuchni. Czy taka...

Ból zęba? Dowiedz się, o co chodzi!

Obudziłeś się z bolącym zębem? Z pewnością zastanawiasz się nad przyczyną dolegliwości. Czy jest czym się niepokoić? Wszak jakikolwiek ból odczuwany w ciele człowieka...